En oplanerad, ledig dag

Nej, det blev inget Folkan för mig idag. Ännu vid middagstid låg drivorna höga och det kändes inte bra att lämna barnen ensamma hemma. Som tur är kan jag sköta delar av mitt jobb hemifrån. Inte undervisningsbiten då, men det finns ju huuuur mycket som helst annat att ta tag i. Ringa, mejla, planera, skriva omdömen, dokumentera. Jag skulle behöva fler insöade dagar! 

 

Vid tretiden bedarrade stormen och vi gick ut. Jag skottade snö som en galning. Fodrade lammen och eldade.

 

Barnen grävde tunnlar i snön.

 

Och kastade snöboll. Alla våra pulkor har gått sönder. Plasten håller inte mer än ett par dar. Nu har vi köpt en ny modell, en mjuk grej som enligt stora brorsan glider bra och går fort. Snow foam heter det visst. 

 

Lilleman gillar att kasta snöboll på andra. Men blir väldigt förnärmad då han själv blir kastad på. Buuhäääää!!!!

 

 

 

Lady däremot tyckte det var kul med snöbollskrig. Hon deltog med liv och lust.

 

 

Elof deltog på sitt vis. Men han sa hela tiden:

- Kasta inte på mig! Kasta inte på mig!

 

 

Tunnlar i snön tyckte Lady var kul.

 

 

Det här är den mest frekventa fågeln vid fågelbordet vid Hägsarve. Vi har hur många som helst. Gulsparv var det, va?

 

 

 

Och så orangesparven då. Den håller också till vid fågelbord. Tatueringen i örat hävdar han att han har fått efter en blöt utekväll. Han vaknade upp och någon illvillig typ hade tatuerat honom. Så var det för min faffa också. Någon gång i ungdomen, efter en galen kväll, så vaknade han upp med ett skepp tatuerat på armen.

 

Vad skulle du göra om du fick en ledig dag sådär? Mitt i veckan, helt oplanerat?

 

 

Stora syrran valde att ta sitt tama lamm, Gullan, på vinterpromenad.

 

 

Gullan är inte som andra. Hon gillar att vara själv med matte Vendla. Hon går fot och bekymrar sig inte alls om var de andra lammen är. Inget bä alls. Men så är hon ju uppvuxen i Vendlas säng. Med blöja då Vendla tyckte det var jobbigt med allt kiss i madrassen. Nu är de vänner, forever. Och i fickan har Vendla godis som Gullan får då och då. Gullan gillar inte Lady. Hon stampar argt i marken med frambenet då hon får syn på hunden.

 

På kvällen var det simträning och jag lyckades skotta ut bilen. Ett litet besök i pulkabacken hann vi med också.

 

Det var en härlig dag med barnen.

 

/ Mien

14 Responses to “En oplanerad, ledig dag”

  1. Anita / Piteå Says:

    Härligt med en RIKTIG VINTER!!!! Så här ska det vara.

  2. Jenny Says:

    Ã…h. Den som ändÃ¥ hade ett tamt lamm som hette Gullan…
    Och när jag ändå håller på och önskar mig saker. Jag vill ha vit snö!

  3. admin Says:

    Anita;
    Kan på ett sätt hålla med. Om man bara slipper stormen.

    Jenny;
    Gullan är go hon! Smålockig, lite för liten men något av det käraste Vendla har. Nu är vi så nyfikna, finns det bebisar i Gullans mage?

    Mien

  4. Anders H Says:

    Fan vad snö. Påminner om när jag var liten. Ordningen är snart återställd.

    http://www.helagotland.se/nyheter/artikel.aspx?articleid=5744210

  5. Anders H Says:

    fel länk. rätt länk, apropå vinter

    http://www.dn.se/nyheter/vetenskap/varsta-klimatprognoserna-tonas-ned-1.1038400

  6. sonja Says:

    Härliga vinterbilder av glada barn!Den snälle Simon skyfflade upp åt mig.Han ville inte ha betalt, men jag ska bjuda familjen på middag tillsammans med er och erbjuda min tjänster vid lammningen. Simon har genom en privat försäkring fått en rehabiliteringsresa till Florida i 3 veckor. Jag är jätteglad för hans skull! Det blev vattengympa med en skyffel bak i bilen, men vägen var fint plogad.Gullan är bara för fin trots llfr,men som bekant betyder utseendet inte så mycket utan det som är under ullen är viktigtast.Hon har säkert följt naturlagarna och är gravid med fina ungar. Hoppas ni använt Enge-bocken,som jag kollade in när jag utfodrade under julen. Då bli det vackra barn att mönstra!

  7. Ingrid Says:

    Så fin bild av gulsparven, det är till att ha använt det nya objektivet förstår jag.

    Barnen gillar snön kan jag tänka. Själv tyckte man ju att det var hur roligt som helst. Jag är ju född 1940 så jag är uppvuxen med krigsvintrarnas kyla och snö. Nu är snön mest till besvär!

  8. Anna Says:

    Ska ni scanna tackorna i år?

  9. Anders H Says:

    Norra Kustvägen 1947.

    http://www.svanborg.se/Klintehistoria/Klintebilder%20stora/Vinter%20N%20Kustvagen.jpg

  10. Anita / Piteå Says:

    Norra Kustvägen . Jag gissar att det är där Pressbyrån ligger idag? Inte långt ifrån min Martin på Valldamsvägen.

  11. Anita / Piteå Says:

    Jag är även inne och läser Ingrids blogg. Som du förstår är jag intresserad av vad som händer där i Klintehamn.

  12. Ã…sa! Says:

    Så härliga bilder Mien!

  13. Yvonne Says:

    Vilket fint foto på dig i dagens GA!

  14. admin Says:

    Anders;
    Jättefin klintebild! tack för den.

    Sonja;
    Jag tror gullan har gått med hageby Stark. Men han är fin han också.

    Ingrid;
    Börjar fatta mig på det där nya objektivet lite.

    Anna;
    Tyvärr så ska vi inte scanna i år. Vi tycker inte att vi har någon möjlighet att dela upp tackorna efteråt och då är ju vitsen med scanning borta.

    Anita;
    Och vi är intresserade av vad som händer i Pite….

    Ã…sa;
    Tack för beröm!

    Yvonne;
    Tack, tack.

Leave a Reply