Saker man blir glad av och ett system som havererat

Det är fina dagar nu. NÃ¥gon minusgrad och snö. IgÃ¥r blev det hundpromenad igen. Lady fick träffa sin kompis, papillonen Nani. Tyvärr blundar Nani pÃ¥ bilden….

Man blir glad av hundar som leker i snön.

Man blir också glad av små pojkar som äter plättar. Gustav och Henning igår eftermiddag.

Mindre glad blir jag när jag tittar ut genom dörren. Alltså, jag har haft ett system denna vinter. Eftersom det varit så mycket snö så har jag bara kastat ut sådant jag inte vill ha inne genom ytterdörren. Öppnat dörren och bara hivat ut skräpet. Enkelt och bekvämt. Det har ju varit mörkt dygnet runt så man har inte sett skiten. Och så har det blivit översnöat ganska fort också och man har glömt bort eländet.

 

Men nu fungerar mitt system inte sÃ¥ bra längre……………..

/ Mien

6 Responses to “Saker man blir glad av och ett system som havererat”

  1. veronica Says:

    jag har samma system ;-)
    bättre ute än att allt skit står och kloggar igen hallen.
    fast igår körde vi fram hästrailern till dörren, för att baxa iväg allt som samlats utanför dörren under vintern. pust, det lär ta hela jämrans dagen!!!

  2. sonja Says:

    Det som göms i snö kommer upp i tö. Har du hört den förut? Det härliga med våren är att man får en spark att göra något åt eländet. Jag kan skylla på att min släpkärra är omöjlig att få fram ännu så länge. Fönsterputsningen kommer att göra att det blir 30% mer ljus inne enligt forskarna och då känns det lite mer meningsfullt att ta tag i.

  3. Yvonne Says:

    Underbart system Mien - hade du tänkt att det skulle blåsa bort när det töade - fniss!

  4. Jenny Says:

    Inga hundar som busar, inga pojkar som äter plättar och ingen gård att slänga skräp på. Fasen också!

    :)

  5. Jenny Says:

    har jag…menade jag…

  6. Anna-Stina Says:

    Aldrig mera julgran, eller? Och snöskoveln hade ni kanske behövt ha med i bilen om ni vetat att den fanns under snön?

Leave a Reply