Påskgubben, pyssel och strömlöst kök
Idag, på långfredagen, så ligger han still. Men, pass upp, imorgon, på påskafton, planerar han att sätta in en stöt till.
Den hemska påskgubben! Håll dörrar och fönster stängda! Annars invaderar han era hem!
Visst har han med sig fina kort.
Som han målat och skrivit själv. Och han delar ut allehanda egengjort påskpyssel.
Men han har också med sig en korg som han vill ha fylld med godis!!!!
Idag har påskgubben inkognito hotat med att måla ett tjog ägg till.
Påskgubben har anställt en slav till att blåsa ur alla ägg. Kolla den lilla ölburken i bakgrunden, en så fräck liten detalj!
Vendla gick först i påskmarschen i Visby igår. Hon spelade med Kulturskolans blåsorkester och var då så här snygg i håret.
Emrik är en pysslare av stora mått han också. mest ritar han serier med hemska gubbar som säger roliga saker. Men nu har han gjort lite påskpyssel också. En tupp.
Den här pippin gillar jag jättemycket.
En påskhare.
En henningdesignad kyckling.
En FRUKTANSVÄRD röra. Dagen idag blir att STÄDA. Eftersom det är kortslutning någonstans i köket så har vi ingen belysning som fungerar vilket gör att man lätt struntar i att plocka bort på kvällen. Vi lagar mat till stearinljus numera och jag bara klagar.
Hemmansägaren: Ni kvinnor är konstiga. I vanliga fall vill ni ha stearinljus, men det är tydligen bara då det är självvalt. Är det inte självvalt så bara klagar ni.
Ja, visst är det konstigt? Och inte får man väl tag i någon elektriker förrän tisdag? Tvättmaskinen och diskmaskinen funkar i alla fall. I will survive!
/ MienÂ
april 2nd, 2010 at 8:49 f m
Tja, man ska ju ha tråkigt på långfredagen, så då passar det bra att städa
Hemma hos oss är det på nivån att vi skulle behöva backa in traktorn och använda skrapan för att få ut all lera som släpats in under vintern. Stampat jordgolv kommer nog aldrig att bli trendigt så det är inget att spara på. Appråpå det, varför kallar du Trend-Tove just detta? Jag blir väldigt nyfiken. Låter som ett perfekt uppslag till ett kåseri, by the way.
april 2nd, 2010 at 8:53 f m
Det är väl ingen chans att den ruskiga påskgubben tar sig till Stenstugu och tur är väl det för här finns inget godis? Här är det annars dåligt med påskkärringar och påskgubbar nu för tiden.
Glad PÃ¥sk till er alla!
april 2nd, 2010 at 11:20 f m
Den lille mannen är jättefin och hoppas han fick lite godis,annars är det väl ägg han borde få i korgen. Jag vill ha lite dekorationer till mitt påskbord. Glöm inte det!
april 2nd, 2010 at 1:46 e m
Skada att man bor för långt bort för ett besök av ´gubbarna´, men jag gläder mig åt skapelserna!
oktober 7th, 2019 at 6:44 e m
Uncovered this post curious, added to digg
januari 16th, 2020 at 2:45 e m
Zithromax Child Dose [url=http://cialibuy.com]Buy Cialis[/url] Prix Viagra Pharmacie Quebec
januari 18th, 2020 at 1:18 f m
Tadalafil Online Bestellen European Med Buy Vigor Ap 800 Viagra Levitra Prezzo [url=http://cialibuy.com]Cialis[/url] Marca Propecia Finasteride What Is Amoxicillin Used For
februari 9th, 2020 at 7:28 f m
Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things
out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure
where to begin. Do you have any tips or suggestions?
Thanks